Žeimelio gimnazijoje stiprėja noras pažinti latvių kalbą ir kultūrą
Pastaruoju metu daug nerimo kelianti ir susitelkimo reikalaujanti geopolitinė situacija verčia iš naujo apmąstyti kaimynystės ir bendradarbiavimo sampratas, skatina kalbėti apie tai, kas mus vienija, o kas skiria, ką galime padaryti, jog būtume vieningesni, saugesni. Tokiame kontekste vis dažniau keliamas klausimas dėl Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo stiprinimo, baltiškosios tapatybės puoselėjimo. 2022 m. gruodžio 17 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konferencijoje „Baltų vienybės stiprinimas per kultūrinį bendradarbiavimą“, kurią organizavo asociacija „Kultūros politikos institutas“, dar sykį nuskambėjo kvietimas intensyvinti kultūrinės informacijos mainus, mokytis antrosios baltų kalbos. Pasvarstyti apie latvių kalbos kaip antrosios užsienio kalbos pasirinkimą Lietuvos mokyklose galimybes siūlė ir LR Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Tokių tikslų siekia ir 2017 m. veiklą pradėjęs ir jau šešerius metus vykstantis Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. Šiais metais projektas vyko rugsėjo 19–23 dienomis, jame dalyvavo 54 Lietuvos ir Latvijos mokyklos. Projektas ne tik populiarina Lietuvos ir Latvijos literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, bet ir skatina skaityti knygas, ugdyti mokinių skaitymo gebėjimus. Projekto organizatoriai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcis centras ir Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras – džiaugiasi, jog projekto dalyvių skaičius kasmet didėja, mokyklų bibliotekose gausėja kaimyninės šalies autorių knygų. Susidomėjimą kaimyninės šalies literatūra pastebi ir vertėjai bei leidėjai – kasmet vis daugiau išleidžiama naujausių ir reikšmingiausių kūrinių vertimų.
Šiemet projekte dalyvavusių Lietuvos mokyklų bibliotekas pasiekė lietuviškų šaknų turinčios latvių rašytojos, dramaturgės Rasos Bugavičiūtės-Pėcės apysaka „Berniukas, kuris matė tamsoje“ (vertė Audrius Musteikis, 2021), kurioje paliečiama gana reta, bet labai aktuali žmogaus galios ir negalios tema, iškeliamos asmenybės laisvės ir atsakomybės problemos. Neregių šeimoje augusio reginčio berniuko Jokūbo vaikystės ir paauglystės prisiminimai ir išgyvenimai kviečia pažinti regos negalią turinčių žmonių kasdienybę, apmąstyti bendražmogiškąsias vertybes. Mokykloms dovanotas Šiaulių turizmo informacijos centro parengtas turizmo vadovas „Baltų kelias“ pakvies keliauti kuršių, žiemgalių ir sėlių istorijos pėdsakais, pažinti Lietuvos ir Latvijos pasienio regionų kultūros ir gamtos vertybes. Rėmėjų ir partnerių mokykloms dovanojami latvių kalbos vadovėliai, žodynai, žaidimai, suteikiama metodinė pagalba padeda mokytojams ir mokiniams geriau pažinti kaimyninės šalies kalbą, kultūrą, geografiją, stiprinti baltiškąją tapatybę.
Projekte „Baltų literatūros savaitė“ jau antrus metus iš eilės dalyvavo ir Pakruojo rajono Žeimelio gimnazijos biblioteka (bibliotekininkė Virgutė Gribienė). Gimnazija įsikūrusi pačiame Latvijos pasienyje, todėl projekto veiklos sudomino nemažą būrį mokytojų, kurie suorganizavo įvairių veiklų, skirtų Baltų vienybės dienai ir į jas įtraukė 75 moksleivius. Gimnazijos bibliotekoje visą savaitę veikė latviškų spaudinių paroda.
Šiais metais ketvirtokai su mokytoja Lena Zapalskiene skaitė pamėgtos latvių rašytojos Zanės Zustos knygą „Ūkė Pūkė randa išeitį“, o per dailės pamoką su technologijų ir dailės mokytoju Sauliumi Zapalskiu iliustravo pelėdžiukės nuotykius bei bibliotekoje surengė piešinių parodą. Vyresnių klasių mokiniai dalyvavo integruotoje lietuvių kalbos, istorijos ir muzikos pamokoje. Istorijos mokytoja Lina Ulinienė septintokams ir devintokams priminė baltų genčių istoriją, rugsėjo 22-ios dienos svarbą. Lietuvių kalbos mokytoja Aldona Plakbarzdienė pravedė latvių kalbos pratybas. Devintokai kartu su muzikos mokytoja Edita Dovidoniene išmoko ir padainavo populiarią latvių vaikų dainą „Ar vilciņu Rīgā braucu“ (‘pasikinkęs vilką į Rygą važiavau’).
Rugsėjo 22-ąją – Baltų vienybės dieną – aštuntokai su lietuvių kalbos mokytoja Vita Songailiene ir muzikos mokytoja Daiva Gasėniene surengė išvyką ant Pelaniškių piliakalnio, kur pravedė integruotą lietuvių kalbos ir muzikos pamoką „Vienybė težydi“. Mokiniai prie laužo dainavo lietuvių ir latvių liaudies dainas, žaidė žaidimus, minė mįsles, pynė Lietuvos ir Latvijos vėliavų spalvų bendrystės apyrankes, vaišinosi pyragu, lauže keptomis bulvėmis ir arbata.
Projekte „Baltų literatūros savaitė“ nei veiklos, nei jų forma nėra reglamentuojamos, tad mokyklose apie Latviją ir jos kultūrą neretai kalbama ir anglų kalbos pamokose – juk kiekvienam neprošal mokėti angliškai ir savo šalį pristatyti. Žeimelio gimnazijoje projekto veiklos šiemet užsibaigė integruota anglų-latvių kalbos pamoka „Panašumai ir skirtumai latvių ir lietuvių šventėse“ (mokytoja Virginija Aniūnaitė). 2 g klasės mokinės Ema Kizinytė ir Elinga Dovidonytė paruošė skaidres apie lietuvių ir latvių Velykų šventės panašumus bei skirtumus. Pamokoje mokiniai sužinojo daugiau apie kaimynus latvius, jų Velykų šventės tradicijas bei patiekalus, sprendė rebusą anglų kalba.
Galima pasidžiaugti, kad šiemet gimnazijos pedagogai buvo labai išradingi, ieškojo netradicinių metodų, kurie padėjo sudominti mokinius kaimynų latvių kalba ir kultūra. Šio projekto metu įgytas žinias Žeimelio gimnazijos aštuntokai pritaikė praturtindami ir miestelio kultūrinį gyvenimą. Jie kartu su mokytojomis V. Songailiene ir D. Gasėniene paruošė programėlę Latvijos nepriklausomybės dienos minėjimui, kuris vyko Pakruojo krašto muziejuje „Žiemgala“.
Projekto organizatoriai tiki, jog reikšminga kiekviena iniciatyva ar darbas, padedantis jaunimui labiau suvokti savo gimtosios vietos ir kultūros vertę, bendradarbiavimo svarbą. Siekti šių tikslų projekto organizatoriams padeda partneriai - Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė, Šiaulių turizmo informacijos centras, projekto „Baltų kelias“ kūrėjai bei rėmėjų – Kavos Draugas, RTTAX, Save24, Glasses on, Sapiegos klinika – dovanos.
Dr. Auksė Noreikaitė
VDU HMF Letonikos centro specialistė