*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

S.A.V.I. (Saviti. Atviri. Veiklūs. Iniciatyvūs)

S.A.V.I. (Saviti. Atviri. Veiklūs. Iniciatyvūs)

Dešimt mėnesių Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centras kvietė jaunimą dalyvauti Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamame projekte S.A.V.I. Pagrindinis projekto tikslas ugdyti asmenines ir socialines jaunimo kompetencijas, taip užtikrinant jo sėkmingą įsitraukimą į bendruomeninius procesus, kurie neretam jaunam žmogui atrodo svetimi ir nepatrauklūs. Centras, suprasdamas, kad jauno žmogaus tapatybė yra savita, išsiskirianti savo atvirumu įspūdžiams, naujoms patirtims, veiklumu ir iniciatyvumu, siekė sukurti atvirą erdvę, kur Linkuvos seniūnijos jaunuoliai galėtų jaustis S.A.V.I. (Saviti. Atviri. Veiklūs. Iniciatyvūs). Siekdamas įgyvendinti vieną svarbiausių projekto uždavinį – sukurti laisvalaikio alternatyvas vietiniam jaunimui – centras prieš pradėdamas vykdyti projektą atliko veiklos analizę ir atsižvelgė į jaunimo pasiūlymus, kurių pagalba išsiaiškinant esamus poreikius ir interesus buvo stengiamasi kreipti veiklas jaunimui tinkama ir patrauklia linkme bei forma, suteikiant jaunimui erdvę, kurioje jis jaustųsi suprastas, išklausytas, mokytųsi prisiimti atsakomybę ir galėtų bręsti kaip asmenybė.

Viso projekto metu jaunimas buvo įtrauktas į pirminę tabako, alkoholio, kitų psichotropinių medžiagų, nusikalstamumo bei savižudybių prevenciją. Jiems buvo suteiktos galimybės prasmingai leisti laisvalaikį, socializuotis, pažinti kitus, realizuoti savas idėjas, konsultuotis bei sulaukti pagalbos kylančių problemų sprendime. Siekdamas vykdyti projekto S.A.V.I. misiją, centras taip pat siekė į vykdomas veiklas įtraukti ir socialinę atskirtį, mažiau galimybių turinčius jaunuolius per socialinius tinklus, bendradarbiaudami su įvairiomis institucijomis, vietinėmis jaunimo organizacijomis. Siekis sustiprinti jauno žmogaus savitumą, leido centrui orientuoti projekto programą į sportinį, meninį ir edukacinį ugdymą, kuris yra aktualiausias Linkuvos seniūnijos jaunimui.

Per visą projekto vykdymo laikotarpį jaunuoliai mokėsi prisiimti atsakomybę, įgijo kasdienio gyvenimo įgūdžių ruošdami kartu maistą per įvairius teminius kultūrų vakarus bei patys organizuodami burbuliukų šventę kas antrą mėnesį visuotinei centro švarai palaikyti. Taip pat su jaunimo pagalba buvo pradėta vystyti iniciatyva „Kas aš?“, kurios pagrindinis tikslas - skatinti jaunuolius savanoriauti, išsiaiškinti savo stipriąsias savybes, ateities planus.

Taip pat, bendradarbiaujant su rajono partneriais, jaunuoliai turėjo galimybę save išbandyti netradicinių sporto šakų turnyruose, kaip pavyzdžiui, stalo futbolo, teniso, lauko estafečių. Šių turnyrų esmė buvo ugdyti sveiką konkurenciją, motyvaciją, sveiką gyvenimo būdą, komandos dvasią tarp jaunuolių. Siekiant ir toliau skatinti jaunuolių sveikos gyvensenos įpročius, centras taip pat surengė nuotraukų konkursą „Sports yr gers reikals“, kur jaunimas siuntė nuotraukas, kuriose atsispindėjo jų aktyvus laisvalaikis. Į jaunuolių sveikos gyvensenos ugdymą buvo atsižvelgiama ne tik per fizinę, meninę veiklą, bet ir per tabako, alkoholio, kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevenciją. Tam buvo surengtas netradicinis informacinis renginys, kurio metu jaunuoliai turėjo galimybę gyvai pabendrauti su priklausomybę turėjusiais žmonėmis, pasiklausyti jų istorijų, taip gilinant savo supratimą apie priklausomybes ir jų daromą žalą, susimąstyti apie savo jaunimo bendruomenę. Be to, jaunuoliams viso projekto metu buvo suteikta galimybė kreiptis konfidencialiam, individualiam pokalbiui su psichologu, kuris užtikrino jauno žmogaus problemų identifikavimą ir siūlomus sprendimo būdus iškilusioms problemoms išspręsti.

Atsižvelgdami į jaunuolių poreikį pažinti įvairias meno formas, jaunimui taip pat buvo suteikta galimybė ir išbandyti save per menines formas – šokį, dailę, muziką, video kūrimą, fotografiją – pasikviečiant profesionalius lektorius, kurie leido jaunuoliams išlaisvinti savo kūrybiškumą, semtis kūrybinio įkvėpimo, bendrauti tarpusavyje tiesiogiai išbandant įvairias meno formas. O socialinę atskirtį patiriančius ir mažiau galimybių turinčius jaunus žmones supažindinti, kurti ir domėtis įvairiomis technologijomis.

Jaunuoliai taip pat buvo pakviesti išgyvenimo stovykloje Zarasų rajone, kurioje buvo akcentuojama psichotropinių medžiagų, alkoholio, tabako žala, rūpinimasis savimi, darbas komandoje ir individualus darbas, sportinė veikla. Vasarą rengta stovykla pritraukė bemaž penkiasdešimt rajono jaunuolių, norinčių išbandyti save ir pasisemti patirties prevencinėse veiklose.

Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centras su projekto S.A.V.I. (Saviti. Atviri. Veiklūs. Iniciatyvūs) siūloma programa siekė ir toliau nepaliaujamai siekia kurti jaunam žmogui savitą, atvirą ir saugią erdvę, kuri ugdo kiekvieno centre pasirodančio jaunuolio veiklumą bei iniciatyvumą, padeda jam labiau pažinti save, suteikia būtiną palaikymą bei leidžia rastis galimybėms, kurios yra reikalingos jo asmenybės brandai bei socializacijos  stiprinimui.

Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro savanorė Ugnė Bučaitė
Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro nuotraukos