Rajono mokyklų rudenį laukia pokyčiai
Po kelių dienų startuos 2020-2021 mokslo metai. Mokyklos praeitus mokslo metus užbaigė ir naujuosius pradės šiek tiek kitaip – kitokiomis sąlygomis. Nors vasarą mokiniai atostogauja ir mokyklų suolai tušti būna tik vasaros metu, šįmet į klases vaikai „gyvai“ sugrįš po daugiau nei 5 mėnesių pertraukos (kovo mėn. paskelbus karantino ugdymo procesas vyko nuotoliniu būdu). Kaip baigti senieji ir pradedami naujieji mokslo metai Pakruojo rajono savivaldybėje?
Egzaminai
Šiais metais valstybinių brandos egzaminų sesija prasidėjo net trimis savaitėmis vėliau nei įprastai (ji vyko nuo liepos 22 iki rugpjūčio 4 d.). Egzaminus laikė 125 Pakruojo rajono savivaldybės abiturientai, kuriems iššūkis buvo ne tik mokymasis bet ir pasiruošimas egzaminams nuotoliniu būdu. 2020 m. valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą buvo pasirinkę laikyti 113 abiturientų (išlaikė 107), anglų kalbos 120 (išlaikė 117), matematikos 105 (išlaikė 71), chemijos 20 (išlaikė 18). Šiuos egzaminus išlaikė visi juos pasirinkę abiturientai: biologijos egzaminą – 53, istorijos – 34, fizikos – 13, geografijos – 31, informacinių technologijų– 14. Šiais metais gauta 13 „šimtukų“, kuriais džiaugėsi 13 abiturientų: 3 „šimtukai“ už lietuvių kalbos ir literatūros, 8 už anglų kalbos, 1 už informacinių technologijų ir 1 už biologijos egzaminą. Visi Pakruojo rajono savivaldybės abiturientai gavo brandos atestatus.
Mokiniai
Pirminiais duomenimis, Pakruojo rajono savivaldybėje 2020-2021 mokslo metais nuo rugsėjo 1 d. mokysis 1762 1-12 kl. mokiniai, tai 39 mažiau nei praeitais mokslo metais (2019 m. mokėsi 1801 mokiniai). Kita vertus, nuo rugsėjo 1-osios mokyklose mokysis 13 pirmokų daugiau nei pernai – 141 (2019-2020 metais jų buvo 128). Šiais metais mokyklą baigė 125 abiturientai (nuo rugsėjo 1 d. jų bus 121).
Stovyklos
Dar birželį Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė pasirašė sutarti dėl lėšų naudojimo su Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Ministro įsakymu „Dėl Vaikų vasaros stovyklų ir kitų neformaliojo vaikų švietimo veiklų finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo ir lėšų skyrimo savivaldybėms“ Pakruojo rajono savivaldybei skirta 14,2 tūkst. Eur.
Už šias lėšas, skirtas stovykloms bei kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms, Pakruojo rajono savivaldybėje suorganizuota net 11 stovyklų (Linkuvos gimnazija, Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centras ir laisvasis mokytojas Svajūnas Ragaišis vykdė po 2, o Pakruojo „Atžalyno“ gimnazija, Pakruojo „Žemynos“ pagrindinė mokykla, Pakruojo rajono Balsių pagrindinė mokykla, Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centras bei Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokykla po 1 stovyklą).
Pavėžėjimas
Rugsėjo mėnesį į Pakruojo rajono savivaldybę parriedės dar vienas mokyklinis autobusiukas, kuriuo bus vežiojami Pakruojo „Žemynos“ progimnazijos mokiniai. Tai jau 20-tas naujas autobusiukas, skirtas Pakruojo rajono savivaldybės ugdymo įstaigoms nuo 2000 metų. Juos turi visos bendrojo lavinimo mokyklos ir Žeimelio darželis-daugiafunkcis centras. 19 vietų mokykliniuose autobusuose dėl moksleivių saugumo įrengti variklio užvedimą blokuojantys alkotesteriai, dėl patogumo – sumontuotos pneumatinės važiuoklės, geresnės oro cirkuliavimo ir šildymo sistemos. Geltonaisiais autobusais mokiniai gali vykti ir į būrelius, kultūros ir sporto renginius bei ekskursijas.
Tinklo pertvarka
2020 m. vasario 27 d. Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu pritarta Pakruojo rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016-2020 metų bendrojo plano pakeitimams. Pagal pakeistą planą:
- Reorganizuojama Klovainių pagrindinė mokykla pertvarkant ją į Balsių pagrindinės mokyklos Klovainių ikimokyklinio ugdymo skyrių. Klovainių 2–8 klasių mokiniams (jų 2019–2020 mokslo metais buvo 33) buvo siūlyta mokytis Balsių pagrindinėje mokykloje užtikrinant jų pavėžėjimą. Ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas lieka. Ieškoma būdų įveiklinti likusią pastato dalį. Kartu su šia pertvarka keičiama ir Balsių pagrindinės mokyklos struktūra.
- Keičiama Linkuvos gimnazijos struktūra – likviduojamas Triškonių daugiafunkcis centras. Jame 2019–2020 m. m. buvo ugdomi 7 (vėliau 6) priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikai. Grupė dirbo 4 val. per dieną režimu. Šie vaikai bus vežiojami į Linkuvos lopšelį-darželį „Šaltinėlis“
- Keičiamas Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos tipas – nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. ši mokykla taps progimnazija. Jau keletą metų mokykloje nėra 9–10 klasių (nebuvo vykdoma pagrindinio ugdymo programos II dalis).
Iššūkiai
Su naujais mokslo metais ugdymo įstaigų laukia ir nauji iššūkiai. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rengia ir teikia rekomendacijas bei nurodymus, kaip rengti Rugsėjo 1-osios šventę bei vykdyti ugdymo procesą.
Asmens apsaugos priemonės. Moksleiviams pamokų metu nebus privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių, bet tai gali būti rekomenduojama pertraukų metu, jeigu mokykloje nėra galimybės atskirti moksleivių srautų. Mokytojai galės dirbti be apsaugos priemonių, jei bus išlaikomas 2 metrų atstumas, o nesant tokios galimybės – apsaugos priemones dėvėti reikės.
Maitinimas. Mokiniai pavalgyti galės klasėse, maistą patiekus vienkartiniuose induose, arba mokyklos valgykloje, jeigu bus skirtos atskiros erdvės skirtingų klasių mokiniams. Valgykloje kartu pietauti turėtų tik tos pačios klasės mokiniai ir kitų klasių mokiniai, kurie naudojasi bendra koridoriaus erdve. Mokyklos valgykloje turės būti užtikrintos tinkamos sąlygos darbuotojų ir mokinių rankų higienai.
Pavėžėjimas. Mokiniai, kurie į mokyklas atvažiuoja ir grįžta mokykliniais autobusais, turės sėdėti saugiu atstumu vienas nuo kito ir vairuotojo. Visi privalo dėvėti kaukes, išskyrus tuos, kuriems dėl kaukės dėvėjimo gali pablogėti sveikata, arba kurie serga lėtinėmis ligomis ir kaukės dėvėti neįmanoma, o paviršiai turi būti dezinfekuojami.
Neformalus vaikų švietimas. Neformaliojo vaikų švietimo veiklos galės vykti laikantis vaikų grupių izoliacijos principo. Vaikai nuolatos turės dalyvauti tos pačios grupės veiklose, vengti skirtingų grupių vaikų kontakto patalpose, kuriose vykdoma veikla. Tėvai ar kiti suaugę asmenys, kurie nedalyvauja neformaliojo švietimo veiklose, uždarose patalpose, kai tarp dalyvių neišlaikomas 2 metrų atstumas, turės dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones.
Viršelio nuotraukoje: Akimirka iš vasaros stovyklos „Mitų griovėjai“ (Linkuvos vaikų ir jaunimo centro nuotrauka)
Informaciją parengė Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyrius