*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

„Karantininiai“ jaunimo bendravimo ypatumai: virtualiai ir prasmingai

„Karantininiai“ jaunimo bendravimo ypatumai: virtualiai ir prasmingai

Balandžio 6 d. Pakruojo rajono savivaldybė pasirašė sutartį dėl Linkuvoje esančių patalpų (buvusios Užimtumo tarnybos patalpos), nuomos ir panaudojimo savivaldybės reikmėms. Taip ilgai lauktose patalpose pagaliau veiklą galės vykdyti Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centras (Užimtumo centras),  kurį lanko apie 200 Linkuvos ir jos seniūnijos vaikų ir jaunimo. Bendradarbiaujant su Linkuvos seniūne ir bendruomenėmis, planuojama, kad patalpose galėtų vykti daugiau veiklų. Žinoma, po karantino. Apie karantino metu organizuojamą nuotolinį darbą su jaunimu kalbamės su Pakruojo rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatore Dijana Samuityte, Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos Atviro jaunimo centro (toliau – AJC) jaunimo darbuotojomis Daiva Juodiniene ir Sandra Martinaitiene ir Pakruojo suaugusių ir jaunimo švietimo centro metodininke-savanoriškos veiklos mentore Greta Jasiūniene.

Kaip šiuo metu vyksta darbas su jaunimu?
Dijana Samuitytė. Karantino metu siekiame palaikyti nuolatinį ryšį su jaunimu ir užtikrinti, kad darbo su jaunimu paslaugos nebūtų nutraukiamos. Darbas su jaunimu persikėlė į elektroninę erdvę. Joje vyko ir Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos posėdis, kuriame apsvarstyti jaunimui aktualūs klausimai, suburta savanorių komanda, užimtumu ir prevencija rūpinasi VšĮ Pakruojo vaikų ir jaunimo klubas prie Pakruojo rajono policijos komisariato, su jaunimu dirba AJC ir Užimtumo centras. Labai džiaugiuosi, kad jaunimo darbuotojai išradingai ir originaliai teikia nuotolines paslaugas jaunimui. Svarbiausia, kad nuolat palaikomas ryšys su jaunais žmonėmis, jie konsultuojami rūpimais klausimais.

Kaip gimsta idėjos darbui nuotoliniu būdu?
Daiva Juodinienė. Daugelis veiklų: stalo žaidimai, kompiuteriniai žaidimai, konsultacijos persikėlė į elektroninę erdvę. Žaidimų gausa padidėjo, nes klausėme jaunuolių, ką jie nori žaisti, beliko tik sugalvoti, kaip tai įgyvendinti. Rengdavome vakarus „Savi saviems", kurių metu žiūrėdavome filmus ir juos aptardavome. Visą tai tęsiasi, tik filmus, kuriuos rekomenduoja Jaunimo reikalų departamentas (JRD), žiūrime namuose.

Šių metų pradžioje tarybos sprendimu įsteigtas etatas mobiliam darbui su jaunimu. Kaip šis darbas vyksta karantino metu?
Dijana Samuitytė. Nuo šių metų kovo 2 d. AJC pradėjo dirbti mobilaus darbo su jaunimu darbuotoja Sandra Martinaitienė. Iki šiol mobilus darbas vyko 4 kaimiškose vietovėse — Pašvitinyje, Šukioniuose, Triškoniuose ir Klovainiuose (dabar jis vyksta nuotoliniu būdu). Prieš karantiną pradėti megzti santykiai su vietos bendruomenėmis Guostagalio kaime ir Rozalimo miestelyje. Susitarta dėl patalpų skyrimo mobilaus darbo organizavimui. Taigi mobilus darbas bus vykdomas 6 kaimiškose vietovėse, kad paslaugos jaunimui būtų prieinamos ne tik Pakruojo mieste.
Daiva Juodinienė. Mobilų darbą AJC vykdė 1,5 metų, įsteigtas etatas mūsų rajone jį dar labiau sustiprino. Šiuo metu darbas vyksta nuotoliniu būdu, sukurtos visų kaimiškų vietovių grupės, su kuriomis bendraujame, planuojame veiklas, vyksiančias pasibaigus karantinui. Labai smagu, kad dirbant nuotoliniu būdu atsirado ir naujų jaunuolių, kurie stebi mūsų informaciją feisbuke ir prisijungė prie grupės.
Sandra Martinaitienė. Veiklos panašios kaip ir per susitikimus, tik viskas vyksta virtualiai - individualios konsultacijos, pasikalbėjimai grupelėse, dienos aptarimai, protmūšiai, „Kahoot", grupiniai susitikimai per ZOOM programą. Visus jaunuolius kviečiame jungtis į bendras veiklas.

Kaip vykdoma jaunimo savanoriška tarnyba karantino metu? Su kokiais sunkumais susiduriama?
Greta Jasiūnienė. Karantino metu jaunimo savanoriška tarnyba (JST), kur įmanoma, vyksta nuotoliniu būdu. Vietoje įprastų 40 val. per mėnesį, karantino metu savanoriui užtenka 10 val. nuotolinio darbo. Šiuo metu įvairiose organizacijose JST atlieka 15 savanorių. Švietimo, ugdymo, kultūros įstaigose savanoriai darbuotojams padeda kurti nuotolinius žaidimus, metodines priemones, skaidres. Kitose organizacijose, tardamiesi su savo kuratoriais, nuotoliniu būdu atlieka įstaigai naudingą darbą. Dauguma savanorių yra abiturientai, todėl jie neprieštarauja, kad sumažėjo jų savanorystės valandos, jie jas išnaudoja savarankiškam mokymuisi.

Su kokiais iššūkiais susiduriama dirbant nuotoliniu būdu?
Dijana Samuitytė. Turbūt pats didžiausias iššūkis yra tiesioginio bendravimo trūkumas. Tiek jaunimo darbuotojams, tiek jaunimui labai trūksta gyvo bendravimo, nuolatinio ryšio ir kontakto. Šiuo metu būtina palaikyti jų gerą psichologinę savijautą.
Daiva Juodinienė. Manau, kad didžiausias iššūkis mums, darbuotojams, ir jaunimui yra tas, kad negalime apsikabinti ir negalime būti centriuke, kurį jaunuoliai dabar vadina antrais namais. Bet esame geros nuotaikos, vieni kitus palaikome, paskatiname. Vadovaujamės JRD rekomendacijomis, kaip dirbti nuotoliniu būdu, jos mums labai padėjo susidėlioti darbus ir judėti toliau. Taip pat turime nuotolinius susitikimus su kitų centrų darbuotojais, kurių metu dalinamės mintimis, informacija, patirtimi nuotoliniame darbe.

Socialiniuose tinkluose džiaugiatės jaunimo iniciatyva „Parašyk laišką centriukui...“. Gal galėtumėte apie ją papasakoti?
Daiva Juodinienė.  Taip šiuo metu jaunimas inicijavo akciją „Parašyk laišką centriukui: Noriu grįžti namo..." Visi gauti laiškai iš jaunimo mums - tai dovana ir žinojimas, kad ėjome tinkamu keliu. Laiškus  rasite mūsų feisbuko puslapyje.

Vykdote kelis Jaunimo Reikalų departamento (JRD) finansuojamus projektus. Kokią įtaką jų vykdymui turėjo susidariusi situacija?
Daiva Juodinienė. Šiuo metu vykdome du projektus, finansuojamus JRD. Daugelį veiklų perkėlėme į interneto erdvę, kitas planuojame pasibaigus karantinui. Viską, ką buvome numatę vykdyti projektuose, deriname su JRD ir pritaikome nuotoliniam darbui.

Parengė Kultūros, paveldosaugos ir  viešųjų ryšių skyrius