*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

Dėl ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiklos

Dėl  ikimokyklinio  ugdymo  įstaigų  veiklos

Pakruojo rajone 2016 metais ikimokyklinio ugdymo veikla buvo vykdoma 8-uose vaikų darželiuose ar vaikų lopšeliuose-darželiuose ir 5-ose bendrojo lavinimo mokyklose, kuriose suformuotos  ikimokyklinio ugdymo grupės. Visos rajono ikimokyklinio ugdymo veiklą vykdančios įstaigos  turi išduotą Leidimą-higienos pasą.
         
Pagrindinius ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 21:2016 ,,Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai “.
         
2016 metais valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė atlikta 10-tyje ikimokyklinio ugdymo veiklą vykdančių objektų. 5-uose, t.y. 50% patikrinimo metu nustatyti higieninių reikalavimų pažeidimai.
       
Vaikų ikimokyklinių įstaigų teritorijos sutvarkytos, apželdintos, aptvertos, jose įrengtos žaidimų aikštelės. Pagal  higieninius   reikalavimus, kurie įsigalios nuo 2018 m. lapkričio 1 d., statinio, kuriame vykdoma ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programa, sklypas/teritorija  arba šio sklypo/teritorijos dalis, kurioje įrengtos žaidimų aikštelės, turės būti aptverta ne žemesne kaip 1,5 m aukščio tvora. Kad įvykdyti šiuos reikalavimus, jau dabar reikėtų pasirūpinti apie esamų tvorų rekonstrukciją, nes  rajono ikimokyklinio ugdymo  įstaigos šiuo aspektu reikalavimų neatitinka.
       
Grupės gali būti formuojamos iš to paties arba skirtingo amžiaus vaikų, užtikrinant vaiko dienos ir ugdymo rėžimo ypatumus.   Grupių sąrašai turi būti sudaromi neviršijant higienos normoje nurodyto vaikų skaičiaus.   Ne visose ikimokyklinio ugdymo įstaigose paisoma šio reikalavimo.
       
Ikimokyklinio ugdymo įstaigoje vaikams turi būti saugios ugdymo sąlygos. Teritorija ir patalpos ir jose esantys įrenginiai turi būti saugūs, įrengti ir prižiūrimi taip, kad juos naudojant būtų išvengta nelaimingų atsitikimų (paslydimo, kritimo, susidūrimo, nudegimo, nutrenkimo, susižalojimo elektros srove, sprogimo ir pan.). Teritorijoje ir patalpose, kuriose vykdoma ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programa, draudžiama sodinti ir auginti higienos normoje nurodytus nuodinguosius augalus. Patikrinimų metu konstatuota, kad ne visose įstaigose šie reikalavimai vykdomi - vidaus patalpų durų įstiklintos dalys neapsaugotos (nėra skersinių  arba vidinio suskirstymo elementų ir t. t.), grupių patalpose rasta elektros lizdų vaikams prieinamose vietose, kurie neuždengti specialiomis apsaugos priemonėmis.
      
Statant naujus ar rekonstruojant statinius, kuriuose bus vykdoma ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo veikla, steigiant grupes, sanitarinių įrenginių skaičius skaičiuojamas pagal planuojamą sąrašinį vaikų skaičių. Vaikams skirtos praustuvės turi būti įrengiamos tokiame aukštyje, kad skirtingo amžiaus vaikai galėtų patogiai ir saugiai jomis naudotis. Patikrinimų metu tokių pažeidimų, kad plautuvės įrengtos per aukštai, vaikams nepatogiai naudotis, nustatyta ne vienas.
      
Patalpose, kuriose vykdoma ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo veikla, turi būti suprojektuotos ir įrengtos tokios mikroklimato bei oro kokybės parametrus palaikančios ir reguliuojančios šildymo, vėdinimo sistemos, kad jose būtų galima palaikyti šios higienos normos nustatytus oro kokybės parametrus. Šildymo sezono metu temperatūra grupės priėmimo-nusirengimo, žaidimų  patalpose turi būti 20-23 0 C grupės miegamajame (jei atskirai įrengtas) – 18−22C°, grupės tualete-prausykloje − 19−23 0 C, laiptinėse, koridoriuose-18-21 0 C  . Grupių žaidimų, miegamojo patalpose turi būti natūralaus vėdinimo per atidaromus langus galimybė. Patikrinimo metu konstatuota,  kad per atidaromus langus vėdintis galima ne visose ikimokyklinio ugdymo grupėse. Dėl l neatliktų ikimokyklinio ugdymo įstaigų pastatų renovacijos ne visur šildymo sezono metu  pakankama patalpų oro  temperatūra, netinkamas patalpų vėdinimas.
         
Ikimokyklinio ugdymo įstaigų teritorija, patalpos, jose esantys įrenginiai ir kitas inventorius turi būti švarūs. Patalpos ir jose esantys įrenginiai turi būti tvarkomi, valomi kiekvieną dieną drėgnu būdu ir pagal poreikį. Santechniniai įrenginiai turi būti techniškai tvarkingi ir švarūs visą laiką, Valymo ir dezinfekcijos priemonės turi būti laikomos vaikams neprieinamoje vietoje. Grupėje kiekvienam vaikui skiriamas rankšluostis rankoms ir rankšluostis kojoms (rankšluosčiai gali būti vienkartiniai), pietų miego miegančiam vaikui-čiužinys, pagalvė, antklodė ir patalynė. Patalynė, rankšluosčiai grupėse turi būti švarūs, keičiami vieną kartą per dvi savaites.
        
Žaislai, kitos ugdymui naudojamos priemonės turi atitikti vaikų amžių ir nekelti pavojaus vaikų sveikatai, rizikos juos nuryti, įkvėpti ar susižeisti jais palietus odą, gleivinę, akis.
                
Patikrinimų metu dėl patalpų valymo ir priežiūros pažeidimų nustatyta nebuvo. Patalpose buvo švaru ir tvarkinga.
         
Įstaigų darbuotojai, vykdantys ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą gali dirbti tik teisės aktų nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir įgiję žinių higienos, o pedagoginiai darbuotojai ir pirmosios pagalbos teikimo klausimais.
             
Priimant vaiką ugdyti pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą ir vėliau kiekvienais metais vaiko tėvai ar globėjai turi pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a)   
         
Nustatyta, kad ikimokyklinių įstaigų darbuotojai sveikatą tikrinasi reguliariai, higienos ir pirmosios pagalbos kursų atestavimo pažymėjimus pateikė. Vaikai į ikimokyklinio ugdymo įstaigas priimami tik pateikę vaiko sveikatos pažymėjimą.
        
Vaiko dienos režimas turi atitikti vaiko fiziologinius poreikius, jo amžiaus ypatumus, sveikatos būklę. Aktyvi fizinė veikla turi būti organizuojama kasdien, atsižvelgiant į vaikų amžių ir sveikatos būklę. Kasdien 2 kartus šviesiu paros metu vaikai turi būti išvedami į lauką. Vaikų veikla lauke neorganizuojama, kai oro sąlygos kelia riziką vaikų sveikatai: aplinkos oro užterštumas viršija teisės aktų nustatytas normas; oro temperatūra lauke žemesnė kaip minus 12 0 C; oro temperatūra lauke žemesnė kaip minus 8 0 C, o vėjo greitis didesnis kaip 2 m/s; oro temperatūra lauke 32 0 C ar aukštesnė; esant kitoms sudėtingoms oro sąlygoms (pvz., esant labai smarkiam vėjui, labai smarkiam lietui, labai smarkiam snygiui, pūgai, krušai ir pan.)
             
Vaiko dienos rėžimo pažeidimų patikrinimo metu nenustatyta.

Genovaitė Liaudanskienė
Šiaulių departamento Pakruojo skyriaus vyresnioji specialistė
tel. (8 421) 61 086
el. p. genovaite.liauidanskiene@nvsc.lt