Bendrojo lavinimo mokyklų higieninė būklė
Pakruojo rajone 2016 metais veikė 14 bendrojo lavinimo mokyklų, t. sk. 3 gimnazijos, 10 bendrojo lavinimo mokyklų ir 1 specialioji mokykla. Visos rajono bendrojo lavinimo mokyklos ugdymo veiklai turi išduotą Leidimą-higienos pasą.
Bendrojo lavinimo mokyklų higieninę būklę ir saugias bei sveikas ugdymo sąlygas reglamentuoja Lietuvos higienos normos HN 21:2011 ,,Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ nuostatos.
Vadovaujantis Tiesioginės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės reglamentu , patvirtintu 2010 m. spalio 28 d Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-946 , 2016 metais valstybinė visuomenės sveikatos saugos kontrolė atlikta 13-oje mokyklų. 12-oje mokyklų patikrinimo metu nustatyti pažeidimai, tai sudaro 92 %.
Nors rajono mokyklų būklė kasmet gerėja, tačiau negalime pasidžiaugti dėl mokyklų, kuriose nuo jų pastatymo nekeisti, susidėvėję ir nebeatsidarantys langai, užkalti plėvėmis, nusidėvėjusių tualetuose sanitarinių įrengimų bei vamzdynų būkle, įrengtų tualetų kabinų , nusidėvėjusių mokymosi patalpų, ypatingai technologijų kabinetų, būkle.
Patikrinimų metu konstatuota, kad tik maža dalis rajono mokyklų turi tinkamai įrengtus sporto aikštynus, t. y. universalias aikšteles sportiniams žaidimams, bėgimo takus, kurie padengti saugia danga.
Higienos norma reikalauja, kad jeigu mokykloje įrengta sporto salė, atskirai mergaitėms ir berniukams turi būti įrengti persirengimo kambariai. Sporto salėje turi būti tik pamokoms reikalinga įranga ir inventorius, neturi būti pašalinių daiktų ar sugadintos įrangos, galinčios kelti pavojų mokinių sveikatai. Sporto salės langai, šviestuvai ir radiatoriai turi būti apsaugoti specialia įranga. Patikrinimo metu konstatuota, kad ne visos mokyklos turi tinkamas sporto sales. Rajono mokyklos, kuriose mokosi tik pradinių klasių moksleiviai , tokių patalpų, kuriose mokiniai pamokų metu galėtų sportuoti, neturi visai. 3-ose mokyklose prie sporto salių nėra dušų, o kur dušai yra ir veikia, ne visada yra galimybė nusiprausti, nes karštas vanduo tiekiamas tik šildymo sezono metu.
Higienos norma reglamentuoja sanitarinių įrenginių skaičių mokyklose pagal mokinių skaičių. Sumažėjus rajono mokyklose mokinių skaičiui, liko labai maža mokyklų dalis, kuriose sanitarinių įrenginių trūksta. Didžiausia problema, kad iki šiol daugumoje mokyklų nėra išspręstas karšto tekančio vandens tiekimas rankų nusiplovimui prie tualetų esančiose prausyklose (vadovaujantis higienos normos reikalavimais iš karšto vandens čiaupų tekančio vandens temperatūra turi būti ne mažesnė kaip 50 0 C ir ne aukštesnė kaip 60 0 C). Taip pat patikrinimų metu konstatuota, kad be karšto vandens tiekimo nesudarytos ir kitos rankų higienos reikalavimų vykdymui reikalingos sąlygos- prie praustuvų nėra vienkartinių rankšluosčių ar neįrengti rankų džiovintuvai, ne visur rasta muilo.
Visose mokymosi klasėse, mokymo kabinetuose, dirbtuvėse ir sporto salėje turi būti tiesioginis natūralus apšvietimas. Vienoje rajono mokykloje dirbtuvių patalpose ir sporto salėje natūralaus apšvietimo nėra.
Visose mokyklos patalpose turi būti įrengtas dirbtinis apšvietimas. Bendram dirbtiniam apšvietimui mokymosi klasėse, mokymosi kabinetuose ir sporto salėje turi būti naudojamos liuminescencinės lempos. Patikrinimo metu nustatyta, kad vienoje mokykloje mokymosi patalpose apšvietimas įrengtas naudojant kaitrines lempas.
Moksleiviams turi būti užtikrintos komfortiškos, norminius reikalavimus atitinkančios mokymosi sąlygos. Šildymo sezono metu temperatūra mokymo klasėse, kabinetuose, aktų salėje turi būti 18−20 C°, persirengimo kambariuose – 20−21C°, sporto salėje − 15−17C°, priešmokyklinio ugdymo grupsėje (mokykloms, kurios turi tokias grupes)-20-22 C 0 .
Šaltuoju metų laikotarpiu moksleiviai didžiąją dienos dalį praleidžia patalpose, todėl ypač svarbu jose užtikrinti oro kokybę. Vadovaujantis higienos normos reikalavimais visose mokymo klasėse būtina užtikrinti natūralaus vėdinimo per langus galimybę, o po kiekvienos pamokos visos mokymo klasės ar kabinetai turi būti išvėdinami. Vėdinimo galimybė per atidaromus langus yra ne visose mokyklose, o patalpose ne visur pakankama temperatūra
Mokinių sveikatai didelės įtakos turi tinkamai organizuojamas ugdymo procesas. I-IV klasėse per dieną negali būti daugiau kaip 5 pamokos, V-XII klasėse per dieną negali būti daugiau kaip 7 pamokos. Pirmoje klasėje pamokos trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 35 min., vyresnėse klasėse - 45 min. Pertraukų trukmė turi būti ne trumpesnė kaip 10 min. Būtina viena ilgoji 30 min. arba dvi pertraukos po 20 min., skirtos pietums.
Kūno kultūros pratybos lauke gali būti organizuojamos esant ne žemesnei kaip minus 8 0 C temperatūrai (mokiniams vilkint tinkamą sportinę aprangą ir avint tinkamą avalynę). Lyjant , sningant, bei esant nepatenkinamoms sąlygoms sporto aikštynuose (esant šlapiai ir (ar) slidžiai aikštelių paviršiaus dangai) kūno kultūros pratybos negali vykti lauke.
Kontrolės metu rajono mokyklose mokinių ugdymo proceso higienos reikalavimų pažeidimų nenustatyta.
Siekiant užtikrinti moksleivių saugą chemijos kabinete gali būti laikomos ir naudojamos tik tokios cheminės medžiagos, kurios reikalingos mokymui. Cheminės medžiagos laikomos mokiniams neprieinamoje vietoje. Draudžiama mokyklos patalpose laikyti ir naudoti nuodingąsias medžiagas. Šiuo klausimu pažeidimų nenustatyta.
Siekiant išsaugoti ir palaikyti taisyklingą mokinių laikyseną mokymosi klasėse ir mokymo kabinetuose stalai ir kėdės turi atitikti mokinių ūgį. Atstumai tarp stalų turi būti tokie, kad mokiniai netrukdomi galėtų atsistoti ir išeiti. Jei stalai sustatyti eilėmis-atstumas nuo pirmųjų stalų iki lentos turi būti ne mažesnis kaip 2,6 metro. Patikrinimo metu nustatyta, kad mokyklose stalai bei kėdės pritaikomi ir reguliuojami pagal mokinių ūgį.
Stacionari kompiuterizuota vieta turi būti įrengta taip, kad mokinys galėtų laisvai prie jos prieiti, turėtų pakankamai erdvės judėti bei kūno padėčiai keisti. Stalas ir jo paviršius turi būti toks, kad būtų galima patogiai išdėstyti monitorių, klaviatūrą ir kitus būtinus įrenginius. Stalo paviršius turi būti matinis. Draudžiama prie vieno monitoriaus sėdėti daugiau kaip po vieną mokinį. Patikrinimo metu nustatyta vienas atvejis, kai prie monitoriaus sėdėjo ne vienas mokinys.
Mokyklos patalpos, įrenginiai ir kitas inventorius turi būti švarūs. Valymo ir dezinfekcijos priemonės turi būti naudojamos pagal paskirtį ir gamintojų nurodytas naudojimo instrukcijas, laikomos saugiai, vaikams neprieinamoje vietoje. Patikrinimų metų dėl patalpų valymo ir priežiūros pažeidimų nustatyta nebuvo. Patalpose švaru. Patalpų valymo priemonėmis ir inventoriumi apsirūpinę.
Mokyklų vadovai turėtų nepamiršti, kad draudžiama atlikti remonto darbus mokiniams esant patalpoje. Mokyklos patalpos, kuriose atliekami remonto darbai, privalo būti izoliuotos nuo kitų patalpų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Pakruojo skyrius moksleivių tėvams primena kad mokiniai iki 18 metų ugdymo procese gali dalyvauti tik nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir pateikę vaiko sveikatos pažymėjimą, išduotą ne anksčiau kaip prieš metus. Naujojoje mokykloje pradęję mokytis mokiniai vaiko sveikatos pažymėjimą turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 d. Pagal vaiko sveikatos būklę ir gydytojo rekomendacijas mokykloje parenkama vieta klasėje, suolo dydis, organizuojamas pritaikytas maitinimas.
Parengė: Genovaitė Liaudanskienė
NVSC Šiaulių departamento Pakruojo skyriaus vyresnioji specialistė
Tel. 8 421 6 1086
El. p. genovaite.liauidanskiene@nvsc.lt