*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

7 žingniai į sėkmę

7 žingniai į sėkmę

Pandemijos akivaizdoje įpratome laikytis dviejų metrų atstumo tarp žmonių, tačiau įsišaknijęs nepasitikėjimas vieni kitais, pilietiškumo stoka bei susvetimėjimas – vos kelios išdavos, liudijančios apie seniausiai vyraujančius atstumus žmonių vidiniuose pasauliuose. Apmaudą dėl susvetimėjimo bendruomenėje patiria ir jaunieji jos nariai, kurių nuomonės bei iniciatyvos dažnai lieka neišgirstos bei nesuprastos. Tačiau vis dėlto, gal neverta paleisti Babelio bokšto griūtin? Gal galime rasti būdą, kaip kalbėtis? Galų gale, galimybė sukurti emocinius ryšius su kitais žmonėmis bei jų pagrindu grįsti bendruomenes, šimtmečiais buvo nenuginčijama žmonijos vertybė.

Atsakymų paieškos į šiuos klausimus ilgą laiką neramino Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro (LVJUC), tačiau ilgametė patirtis telkiant žmones bendram tikslui pametėjo idėjų, kurios netruko realizuotis ir įgavo Europos Solidarumo korpuso projekto „7 Steps To Success“ pavidalą. Visus metus šį projektą vysčiusi iniciatyvinė jo grupė siekė įgalinti jaunimą prisidėti prie Pakruojo rajono bendruomenės glaudinimo, padėti jiems geriau integruotis į bendruomenę bei tapti svariu jos kūrimo ir gerinimo elementu.

Šiam tikslui pasiekti projekto iniciatoriai subūrė iniciatyvines jaunimo grupes Linkuvoje, Žeimelyje, Triškonių, Ūdekų bei Degesių kaimuose, kurios tapo atsakingos už solidarumo stiprinimą savo vietos bendruomenėse. Tačiau kadangi darbas komandoje reikalauja nemenko pasirengimo, pirmojo projekto etapo metu iniciatyvinės grupės buvo pakviestos mokytis bendradarbiavimo pagrindų baidarių žygio metu. Žvelgdama retrospektyviai Žeimelio iniciatyvinės grupės narė Roberta antrina, jog investicija į komandos formavimą bei tarpusavio žmonių santykių sustiprinimą iš tiesų padėjo atnešti geresnius rezultatus.

Bendruomenės klesti tada, kai žmonės noriai įsitraukia, bendrauja, kuria, padeda vieni kitiems ir sprendžia bendrus iššūkius. Tad įgijusios darbo komandoje įgūdžių, iniciatyvinės jaunimo grupės grįžo į savo vietos bendruomenes bei antrojo projekto etapo metu iniciavo diskusijas su jos nariais, siekdami išsigryninti aktualiausias problemas bei galimybes jas spręsti. Norėdami geriau suprasti, kaip pagerinti bendruomenės gyvenimą, jaunuoliai trečiojo projekto etapo metu atliko ir Bendruomenės poreikių tyrimą.
Tyrimo rezultatai atskleidė ypač įdomių subtilybių. Pavyzdžiui, tiek jaunimas, tiek vyresnieji Degesių kaimo bendruomenės nariai ilgisi kaimo šventės, na o Linkuvoje trūksta jaukios, saugios vietos lauke, kurioje susitikti bei laiką leisti galėtų visi Linkuvos gyventojai, nepaisant amžiaus skirtumų. Taigi išsigryninus poreikius, liko tik įgyti žinių, kaip šias idėjas paversti realybe. Tad ketvirtojo projekto „7 Steps to Success” metu iniciatyvinių grupių nariai, padedami profesionalaus lektoriaus, mokėsi projektų rašymo bei rengimo subtilybių.

Tačiau ką išmoksi, ant pečių nenešiosi, ir jau penktojo projekto etapo metu jaunimo iniciatyvinės grupės pirmą kartą ėmėsi realaus projekto rengimo. Šiame etape kiekvienai vietovei buvo priskirtas LVJUC mentorius, kuris mielai lydėjo kartais nelengvame projekto rašymo kelyje, padėjo medijuoti nesutarimus, kylančius bendruomenėse, bei konsultavo aktualiais klausimais. Prisimindama šį projekto etapą Žeimelio iniciatyvinės grupės narė Geda džiaugiasi, kad išmoko išklausyti kitų narių nuomonę bei ieškoti visiems tinkamo sprendimo.

Na, o rezultatai kalba patys už save. Sunkus darbas atnešė saldžius vaisius – visos penkios iniciatyvinių grupių projektų paraiškos buvo sėkmingai finansuotos Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo organizacijų fondo. Tačiau perlipus dar vieną laiptelį solidarios bendruomenės link, liko dar svarbesnis – finansuotų projektų įgyvendinimas. Šis etapas bei nauja atsakomybė dar glaudžiau suvienijo bendruomenių narius. Kaip prisimena Degesių iniciatyvinės grupės narė Vėjūnė, į projekto įgyvendinimo etapą įsitraukė visi kaimo gyventojai – nuo vaikų iki senjorų. Žinoma, neapsieita ir be iššūkių, tačiau viena iš išmoktų pamokų, kuria pasidalijo Aldas iš Linkuvos – „susidūrus su sudėtinga problema nereikia išsigąsti ar bandyti nuo jos pabėgti. Dažnu atveju ji nėra tokia baisi, kaip atrodo.“ Be jokios abejonės, kuomet bendruomenę vienija bendras tikslas, o jos nariai jaučiasi reikalingi, rasti paramos sudėtingose situacijose tampa visai lengva.

Galiausiai, metus laiko trukęs projektas padėjo LVJUC nariams rasti atsakymą – taip, skirtingų bendruomenių nariai iš tiesų geba susikalbėti. Ir geriausias to įrodymas – paskutiniųjų projekto etapo metu pristatyti iniciatyvinių vietos grupių projektų rezultatai. Linkuvoje bendromis pastangomis jaunuoliai bei vyresni gyventojai įrengė vasaros terasą, į kurioje vyksiančius renginius bus pakviesti visi linkuviai. Žeimelio jaunuoliai surengė Jaunimo festivalį, kuris subūrė kelis šimtus žmonių, bei įkūrė jaunimo centrą, į kuri plūsta vis nauji veidai. Degesių gyventojai vėl džiaugėsi galėdami po daugelio metų susiburti į kaimo šventę. Jaunimo iniciatyvinių grupių nariai ne tik sulaužė įsišaknijusius mitus, jog jaunimas negeba imtis atsakomybių, tačiau Žemynos iš Linkuvos teigimu, net susilaukė nuoširdžių komplimentų bei padėkos žodžių iš vyresniųjų bendruomenės narių.

Galbūt Babelio bokštas iš tiesų sugriuvo, tačiau Linkuvos, Degesių, Žeimelio, Triškonių, Ūdekų bendruomenių nariai įrodė, kad geba ne tik kalbėtis viena kalba, bet ir susivienyti bendram tikslui. Tad nelieka ir abejonių, jog projekto „7 Steps to Success“ metu įgyti bendradarbiavimo, projektų valdymo, lyderystės įgūdžiai bei sužydėję bendruomeniškumo jausmai ir toliau sėkmingai ties tiltus tarp bendruomenės narių bei taps tvirtu savarankiškų ateities iniciatyvų pagrindu.

Austėja Makarevičiūtė
Linkuvos vaikų ir jaunimo užimtumo centro narė
Projekto iniciatyvinės grupės narė