Dalijimosi daiktais stotelių tinklui DAIKTŲ KIEMAS – vieneri!
Prieš metus, birželio mėnesį, vykdant Valstybinio atliekų tvarkymo plano reikalavimus ir atsižvelgiant į Žiedinės ekonomikos veiksmų strategiją bei visuomenės poreikį, VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) pradėjo vykdyti naują veiklą: įrengė patalpas dar tinkamų naudoti daiktų mainams vykdyti. Taip atsirado daiktų dalijimosi stotelių tinklas „Daiktų kiemas“, duris atvėręs aštuoniose Šiaulių regiono didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, įsikūrusiose Šiaulių miesto, Kelmės, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Pakruojo ir Šiaulių rajonų savivaldybių teritorijose.
Minėdami pirmąjį, dalijimosi daiktais stotelių tinklo „Daiktų kiemas“, gimtadienį, galime pasidžiaugti ne tik pasiektais rezultatais, bet ir užsimezgusiomis naujomis draugystėmis.
Nors dėl Covid-19 pandeminės situacijos paskelbto karantino dalijimosi daiktais stotelių veikla buvo laikinai sustabdyta net 4 mėnesiams, galime pasidžiaugti, kad per vienerius veiklos metus daugiau nei 16 tūkstančių daiktų nepateko į atliekų srautą, o rado naujus šeimininkus. „Tai rodo, kad daiktų mainų iniciatyvą palaiko vis didesnė dalis visuomenės. Augant gyventojų sąmoningumui ir žiedinės ekonomikos svarbos suvokimui, nereikalingus, bet dar tinkamus naudoti daiktus žmonės neišmeta, o noriai nemokamai dalijasi su kitais arba panaudoja kaip žaliavas“, – džiaugiasi „Daiktų kiemas“ veiklos priežiūros ir organizavimo vyr. specialistė Jurgita Udrienė.
Kaip tai veikia?
Dalijimosi daiktais paslauga – priėmimas ir išdavimas – nemokamas ir nereikalaujantis pildyti dokumentų. Į dalijimosi daiktais stoteles galima pristatyti pačius įvairiausius namuose atlikusius daiktus, pradedant nuo buities priemonių ir prietaisų, baldų, laisvalaikio inventoriaus, vaikams skirtų daiktų ar žaislų, iki statybos ir remonto priemonių.
Atvežtiems daiktams privaloma sąlyga – jie turi būti tinkami naudojimui, tvarkingi, nesuplyšę, neskleidžiantys blogo kvapo, neužteršti ir be funkcinių defektų (išskyrus atvejus, kai trūkumas yra lengvai pataisomas).
Pasiimant daiktus, vieno apsilankymo metu, taikome apribojimą iki 5 vnt. (netaikoma knygoms, žurnalams). Rekomenduojame visus pasiimtus daiktus dezinfekuoti. Daiktų nerezervuojame.
Neskubėkime išmesti seno ar nereikalingo daikto.
Beveik kiekvienuose namuose galima rasti nusibodusių ar nebenaudojamų, bet dar geros būklės daiktų. Tolimesnis šių daiktų likimas priklauso nuo kiekvieno žmogaus pasirinkimo: daiktus galima parduoti, padovanoti arba mainyti. Tačiau jei neturite laiko tokiems daiktams ieškoti naujų šeimininkų – „Daiktų kiemas“ tai dar viena puiki alternatyva, kur juos galima palikti.
Neskubėkime pirkti naujo daikto.
Vartotojiškumo mažinimas – vienas iš žiedinės ekonomikos atliekų mažinimo principų. Geriausia, ką kiekvienas asmeniškai galime daryti vardan gamtos – vartoti mažiau, o turimus daiktus naudoti kuo ilgiau. Todėl visada prieš pirkdami kažką naują, pasižvalgykite ir tarp „Daiktų kiemas“ daiktų, galbūt rasite tai, ko reikia.
Geri daiktai ilgai neužsibūna ir greitai randa savo naują savininką.
Pradžioje į atsidariusias dalijimosi daiktais stoteles dažniausiai pasižvalgyti užsukdavo tik didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių lankytojai, atvežę atliekas. Šiai dienai pastebime, kad vis dažniau lankytojai atvyksta specialiai tik į „Daiktų kiemas“ stotelę pristatyti ar paieškoti sau tinkamų daiktų.
Jaunos šeimos atveža arba ieško vaikams skirtų daiktų, šeimininkės – virtuvės rakandų, senjorai – baldų, sodo darbams atlikti reikalingų įrankių, menininkai čia ieško įvairių priemonių savo kūrybiniams projektams įgyvendinti, muziejininkai – eksponatų muziejams, net ir kolekcionieriai randa sau tinkamų eksponatų. Kartais net nespėjame patalpinti daiktų nuotraukų socialinio tinklo Facebook paskyroje (www.facebook.com/daiktukiemas), kai jie jau būna atradę naujus savininkus.
Daiktai prie atliekų rūšiavimo konteinerių.
Kartais gyventojai nebereikalingus, bet dar geros būklės daiktus, palieka prie atliekų rūšiavimo konteinerių, tikėdamiesi, kad taip jie suras naujus šeimininkus. Tačiau tai yra blogas noro pasidalyti daiktais pavyzdys. Prie tokios iniciatyvos dažnai prisijungia ir kiti gyventojai, sunešdami ir palikdami daiktus ar kitas atliekas prie konteinerių, dėl ko susidaro „nelegalus sąvartynas“. Jis ne tik nepuošia aplinkos, bet gali užtraukti administracinę atsakomybę ir baudą iki 600 Eur. Tokiose vietose palikti daiktai kartu su atliekomis patenka į sąvartyną, taip ir nespėję rasti naujo šeimininko.
Todėl raginame gyventojus būti sąmoningiems ir nereikalingus, bet gero kokybės daiktus nepalikinėti prie atliekų rūšiavimo konteinerių, o atvežti į artimiausią dalijimosi daiktais stotelę „Daiktų kiemas“.
Toks gyventojų sąmoningumas padeda pasiekti net kelis tikslus: dar tinkami naudoti daiktai nepatenka į sąvartyno atliekų srautą, kas padeda sumažinti taršą, daugiabučių kiemai nevirsta didelių gabaritų sąvartynu, o žmonėms, kuriems reikalingi daiktai, gali juos nemokamai pasiimti.
Bendradarbiaujame.
Nuolatinio bendradarbiavimo pagrindu „Daiktų kiemas“ priima ir renka 0,5 l stiklainius labdaros ir paramos fondui „Maisto bankas“, teikiančiam paramą maistu nepasiturintiems ir neįgaliems žmonėms, daugiavaikėms šeimoms ir visiems, kam tokia parama yra būtina.
Padedame ir gyvūnų globos namams VšĮ „Šiaulių letenėlė“. Į „Daiktų kiemą“ galima pristatyti švarią namų tekstilę, kuri būtų tinkama gyvūnų priežiūrai ar guolių gamybai.
Bendrystės iniciatyva. Šiauliai šviečia – Šiauliai šviečiasi.
ŠRATC bendradarbiaudamas su Šiaulių miesto savivaldybės administracija ir socialiai atsakingais partneriais, vykdo projektą, kurio tikslas – įrengti dalijimosi knygomis stoteles lankytinose Šiaulių miesto erdvėse.
„Džiaugiamės, kad Šiaulių miesto bendrystės projekto „Šiauliai šviečia – Šiauliai šviečiasi“ dėka, viešose erdvėse atsiras dar daugiau dalijimosi knygomis vietų, o į dalijimosi daiktais stoteles „Daiktų kiemas“ pristatytos knygos galės greičiau rasti naujus skaitytojus“, – dėkodamas projekto iniciatoriams ir rėmėjams sakė ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis, taip pat pabrėždamas ir didžiulį „Daiktų kiemas“ veiklos priežiūros ir organizavimo vyr. specialistės Jurgitos Udrienės ir visų prie šio projekto prisidėjusių ŠRATC darbuotojų bei sąmoningų Šiaulių regiono gyventojų indėlį, kurių dėka per metus pasiekti rezultatai viršijo visus lūkesčius.
Dalijimosi daiktais stotelių „Daiktų kiemas“ adresus ir kontaktus rasite ŠRATC tinklalapyje: http://www.sratc.lt/daiktu-kiemas/