*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

Uždek žvakutę savo krašto partizanams

Uždek žvakutę savo krašto partizanams

Artėjant Vėlinėms uždegti žvakelę - sena mūsų krašto tradicija. Tačiau lapkričio 1-ąją, kai kapinės skęsta gėlių ir žvakių jūroje – gausu vietų, kur tamsu ir tuščia, nors ten atgulę mūsų tautos didvyriai.

Septynerius metus susiburdavome akcijai, kurios metu lankydavome gyvybes už Lietuvos laisvę paaukojusiųjų žūties vietas, tvarkydavome jų kapus ir uždegdavome pagarbos žvakutes.Šiemet situacija pasaulyje ir Lietuvoje sudėtinga, todėl masinių susibūrimų rekomenduojama vengti, tačiau keliauti vienam ar su šeimos nariais, gryname ore nėra draudžiama ir daugelis planuojame lankyti artimųjų amžinojo poilsio vietas. Kviečiame keliaujant nepamiršti ir mūsų didvyrių atminimo įamžinimo vietų.Kviečiame kiekvieną Jūsų į asmeninę akciją, kuri žvakelių liepsnelėmis pamiškėse ir laukuose šį atminimo savaitgalį nušvies visą Lietuvą.

Ir visai nesvarbu kelias atminimo vietas aplankysite ir keliese, svarbu, kad kiekvienas mūsų uždegtų bent vieną žvakelę ant Laisvės kovotojo amžinojo poilsio ar žūties vietos.

Uždek žvakutę savo krašto partizanams

Tau patogioje, brangioje ar tiesiog, pakeliui esančioje Laisvės kovotojo amžinojo poilsio ar žūties vietoje.

Iniciatyvos organizatoriai - TS-LKD Politinių kalinių ir tremtinių frakcija

Viršelio nuotraukoje - Paminklinis akmuo, pastatytas 1993 m. Kanapinės miške, kur buvo užkasami partizanų kūnai. Jame iškalti žodžiai: “ČIA PARTIZANŲ KRAUJAS IR KŪNAS”.

Nuotraukose:
1. 1996 m. birželio 15 d. buvo atidengtas ir pašventintas paminklas VYTAUTO ČESNAKAVIČIAUS - DAUJOTO, (VALO), ALGIRDO MEŠKAUSKO - VANAGAIČIO (LAPINO) ir JONO IVANAUSKO - LIZDEIKOS žūties vietoje - Klovainių seniūnijos Laipuškių kaime.Paminkliniame akmenyje iškalti žodžiai: “PRAEIVI, PASAKYK LIETUVAI, KAD ČIA MES ŽUVOME GINDAMI TĖVYNĘ”.   

2. PARTIZANŲ ŽŪTIES VIETA. Kryžius Šiaulių partizanų J.Švobos ir J.Šopio žūties vietoje .

3.  Koplytstulpis ir granito plokštės su žuvusių partizanų pavardėmis. Pakruojo „Atžalyno” gimnazijos kiemas.   1952 - 1955 metais žvyrduobių vietoje buvo statoma Pakruojo vidurinė mokykla. Mokytojo Viktoro Zarakausko patarti, statybininkai rastus kaulus sudėjo į maišus ir „palaidojo“ po mokyklos pamatais.  1991 m. birželio 14 d. Pakruojo vidurinės mokyklos kieme (dabar „Atžalyno“ gimnazija) „Tremtinio“ klubo rūpesčiu ir lėšomis buvo pastatytas koplytstulpis. Jo autorius - tautodailininkas Kazimieras Nemanis (Panevėžys). Iškaltas užrašas: „ŽUVUSIEMS UŽ LIETUVOS LAISVĘ 1941 - 1953 m.“ IR „MOTINOS SKAUSMAS - AUKA BUDELIUI”.   

4. Partizanų žūties vietą žymintis paminklinis akmuo Požerių k.„Šioje vietoje 1947 06 04 žuvo Žaliosios rinktinės Viesulo būrio partizanai: būrio vadas Albinas Balza - BRNO, g. 1925 m., Melchioras Balza - PELĖ, g. 1920 m., ir Vytautas Balza - ŠVILPA, g. 1923 m.“. Šis gamtos riedulys bylos šventą, nors ir kruviną kovą dėl Laisvės, kad šie vaikinai „mylėjo Lietuvą Tėvynę net už gyvenimą labiau“ (L. Danielienė).  

Informacija ir nuotraukos Pakruojo rajono savivaldybės tarybos narės Erikos Kižienės