*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

BIRŽELIO SUKILIMUI 80

BIRŽELIO SUKILIMUI 80

2021-06-22 Pakruojyje susirinkome į renginį skirtą 1941 m. birželio 23 d. sukilimo 80 - tosioms metinėms  paminėti. Sugiedoję Tautinė giesmę – himną, tylos minute pagerbėme tuos, kurie savo gyvybę paaukojo už Tėvynės Lietuvos laisvę.

Apie 1941 m. sukilimą ir apie su juo susijusius įvykius mūsų rajone papasakojo Pakruojo “Atžalyno” gimnazijos mokytoja Gražina Kairiūkštienė.

1941 m. birželio 23os d. rytą per Kauno radiją sukilėlių vadas Leonas Prapuolenis paskelbė apie Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą ir Lietuvos laikinosios Vyriausybės sudarymą. Jis skelbė: „Susidariusi laikinoji, vėl naujai atgimstančios Lietuvos, Vyriausybė skelbia atstatanti Laisvą ir Nepriklausomą Lietuvos Valstybę. Prieš viso pasaulio tyrąją sąžinę jaunoji Lietuvos valstybė entuziastingai pasižada prisidėti prie Europos organizavimo naujais pagrindais. Žiauraus bolševizmo teroro iškankinta Lietuvių Tauta ryžtasi kurti savo ateitį tautinės vienybės ir socialinio teisingumo pagrindais“.

Kovos su besitraukiančiais Raudonosios armijos daliniais ir komunistų aktyvistais vyko visoje Lietuvoje. Lietuvoje, vienintelėje iš sovietų okupuotų kraštų, prasidėjus nacistinės Vokietijos–Sovietų Sąjungos karui kilo ginkluotas sukilimas, kuris vyko birželio 22–28 d. Pakruojo rajone, Birželio sukilimo aukoms pagerbti skirtos gėlių puokštės, nuvežtos į Linkuvoje, Klovainiuose, Lygumuose ir Pakruojyje esančias įamžinimo vietas. Pristatytas LPKTS Pakruojo filialo įgyvendintas projektas iš Pakruojo rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų projektų finansavimo programos 2020 m. “TEGUL PRAEITŲ DIENŲ ATMINTIS IŠLIEKA AMŽIAMS GYVA”.

Praėjo nemažai laiko nuo tų žiaurių laikų, kai Lietuvos sūnūs ir dukros kovojo už Lietuvos laisvę, ir žuvo, kad ateities kartoms netektų patirti tų baisumų, kuriuos teko jiems išgyventi. Tai primena paminklai, atminimo lentos, kovų ir žūties įamžinimo vietos, kovotojų kapai.

Idėja. LPKTS Pakruojo filialo nariai nusprendė, kad tikslinga visas laisvės kovų įamžinimo objektų koordinates sukelti į programėlę žemėlapyje. Tokiu būdu visi norintys virtualioje erdvėje galėtų susirasti jiems reikalingą paminklą, atminimo lentą, partizanų, laisvės kovų dalyvių kovos ir žuvimo vietą. Ši programėlė veiktu kompiuteriuose ir išmaniuosiuose telefonuose.

https://cutt.ly/laisveskovotojaipakruojis

Įgyvendinimas. 2020 m. vasarą su savanorių komanda lankėme Lietuvos Laisvės kovų įamžinimo vietas. 60-ties objektų būklė užfiksuota nuotraukose ir koordinatės patalpintos žemėlapio elektroninėje programėlėje – navigacijoje. Objektų aprašai įkelti naudojantis Zitos Buržaitės – Vėžienės „Ką papasakotų paminkliniai akmenys“ knygos informacija.

Savanorystė. Atliktas nemenkas darbas, kuriam įgyvendinti, į pagalbą buvo pasitelkti savanoriai: Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos Atviro jaunimo centras, Lietuvos kariuomenės KASP Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinės, 607 pėstininkų kuopa, Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos bendruomenė, UAB „Pakruojo komunalininkas“ ir Pakruojo rajono seniūnijos ir , be abejo, LPKTS Pakruojo filialo nariai.

Mano, kaip projekto koordinatorės, dešinioji ranka Vytautas Girdzijauskas iš PAJC, aplankė visus Lietuvos Laisvės kovų įamžinimo objektus ir nustatęs tikslias koordinates sukėlė į žemėlapio programėlę. QR skaitytuvu nuskaičius nuo paruoštos skrajutės - skirtuko ar surinkus nuorodą bus galima pamatyti nuotraukas, sužinoti apie objektą įkeltus duomenis ir gauti koordinates.

Kita projekto dalis – Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos kieme esančio koplytstulpio „ŽUVUSIEMS UŽ LIETUVOS LAISVĘ 1941-1953 m.“ remontas. Jo autorius - tautodailininkas Kazimieras Nemanis. Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos mokytojo, tautodailininko Egidijaus Impolio, Lietuvos KASP savanorių ir UAB „Pakruojo komunalininkas“ dėka šio unikalaus koplytstulpio būklė pagerinta.

Įgyvendinant LPKTS Pakruojo filialo projektą, remontuojant Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos kieme esantį koplytstulpį, talkino Lietuvos KASP savanoris Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos abiturientas. Šio jaunuolio kandidatūrą nuo LPKTS teikėme Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos ir Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ atrankos ir vertinimo komisijai, kuri 2020-12-29 skyrė Klaudijui Račui Jaunosios žvaigždutės - „Metų iniciatyva“ nominaciją.

Baigiamasis projekto renginys dėl karantino neįvyko 2020 – taisiais metais, bet pristatėme šiemet, o surinkta medžiaga pasitarnaus filialo nariams numatant planus ir tikslus ne vieniems metams į priekį. Gali būti, kad liko objektų, kurių neturėjome sąrašuose ir apie kuriuos negavome informacijos važinėdami, pavadinkime, - ekspedicijos metu, todėl prašome pranešti, jei kas žinote objektus, kurių nesimato žemėlapyje ar skaidrėse – papildysime šį sąrašą liudijanti mūsų tėvų ir senelių Laisvės kovas.

Mūsų renginį puošė Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos mokinių muzikinė programa, kurią atliko Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos mokiniai Greta Gudaitė, Evelina Paslavičiūtė, Jokūbas Gaška, Benas Nikalajevas (mokytojos Ingrida Tuomienė, Rūta Venslovienė, Svajonė Stulgaitienė).

Mūsų sukurti ir iš projekto lėšų įsigyti suvenyrai 2021 m. šiandien įteikiami projekte darbais ir idėjomis prisidėjusiems savanoriams.

 

LAISVĖS KOVŲ ĮAMŽINIMO OBJEKTAI PAKRUOJO RAJONE