Kasdienybę praskaidrina sensorinis kambarys
Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Mikolaitytė ir Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė liepos 20 d. apsilankė Klovainių sutrikusio intelekto jaunuolių centre (toliau – centras), kur apžiūrėjo naujai suremontuotą ir įrengtą sensorinį kambarį. Naują patalpą bei įrangą jau spėjo išbandyti ir centro lankytojai.
Sensoriniame kambaryje rega, klausa, uoslė, jutimas yra mankštinami vienu metu. Visi įrenginiai kambaryje kviečia tyrinėti, atitrūkti nuo įprastos aplinkos. Toks kambarys skirtas ne tik atsipalaiduoti, bet ir tinkamas asmenims, turintiems specialiųjų poreikių, perdėtai aktyviems, autistams, esant klausos ar regos susilpnėjimui. Juose asmenys gali lydimi specialistų naudotis po vieną, poromis ar grupelėmis.
Centro sensoriniame kambaryje yra įvairių priemonių ir įrenginių: sėdmaišiai, šviesos pluoštų užuolaida, didysis žaibo rutulys, šviečiantys pluoštai su kristalų pagrindu, šviečiantis ir kvepiantis difuzorius, burbulų vamzdis su paminkštintu pagrindu, veidrodžiais ir šviečiančiais pluoštais. Visos šios priemonės skirtos nusiraminti ir atsipalaiduoti. Patalpoje taip pat įrengtos ir interaktyvios grindys, interaktyviosios grindų ir sienų plytelės, skirtos skatinti centro lankytojų fizinį aktyvumą. Visos priemonės ir patalpa pritaikyta psichinę negalią turintiems asmenims. Patalpoje ant langų taip pat įrengtos apsauginės žaliuzės, kurios ne tik visiškai užtamsina erdvę, tačiau ir apsaugo nuo kaitrių vasaros saulės spindulių. Todėl kambaryje yra vėsiau nei kitose centro patalpose, o lankytojai jaučia didesnį komfortą.
„Tai svarbi terapija jaunuoliams, turintiems intelekto negalią. Sensorinis kambarys atkreipia lankytojų dėmesį į aplinką, motyvuoja juos ir skatina tyrinėti, nepaisant amžiaus, gebėjimų ar negalios. Centro jaunuoliams kambaryje yra lavinami lytėjimo, regos, klausos, uoslės, judėjimo pojūčiai. Čia - puiki vieta bendravimui, poilsiui, kai sunku prisitaikyti prie naujų iššūkių, susikaupti. Sensorinį kambarį išbandę lankytojai jautėsi labai gerai: kas buvo neramus - nusiramino, atsipalaidavo, sumažėjo agresija ir nerimas. Džiaugiamės tokiu kambariu mūsų centre, nes pamatėme, kad jaunuoliams labai patinka liesti, laipioti, žaisti ar tiesiog ramiai sėdėti ir šviesų, garsų ir kvapų apsuptyje“ - teigia Astra Vilimienė, Klovainių sutrikusio intelekto jaunuolių centro vyr. socialinė darbuotoja.
Centre sensorinis kambarys įrengtas erdvioje patalpoje, kurioje buvo atliktas remontas – tam lėšos skirtos iš Pakruojo rajono savivaldybės biudžeto. Priemonės ir įranga sensoriniam kambariui įsigytos pagal Pakruojo rajono savivaldybės administracijos pagal 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą įgyvendinamą projektą Nr. LLI-513 „Kartų įgalinimas socialinei integracijai“ (Power of Generations) (toliau – projektas). Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšomis. Projekto tikslas - pagerinti lankomosios priežiūros ir dienos priežiūros socialinių paslaugų prieinamumą ir efektyvumą Pakruojo (Lietuva) ir Iecavos (Latvija) savivaldybėse vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms, žmonėms su negalia, socialinės rizikos šeimoms ir tose šeimose auginamiems vaikams.
Šis sensorinis kambarys – Pakruojo rajono socialinėse įstaigose jau antrasis. Pirmasis vos prieš metus įrengtas Linkuvos socialinių paslaugų centro padalinyje „Atokvėpis“. Jis, kaip ir visas naujasis padalinys „Atokvėpis“, taip pat įrengtas Europos regioninės plėtros fondo, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšomis.
2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa siekia prisidėti prie darnaus programos teritorijos vystymosi padėdama jai tapti patrauklia ir konkurencinga vieta gyventi, dirbti ir apsilankyti. Pakruojo rajono savivaldybės administracijos įgyvendinamų projektų rezultatai tik patvirtina, kad Europos Sąjungos paramos lėšos padeda sukurti aukštesnės kokybės paslaugas tiems gyventojams, kuriems jų labiausiai reikia.
Daugiau informacijos apie projektą: čia
Informaciją parengė Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyrius
Nuotraukos Klovainių sutrikusio intelekto jaunuolių centro ir M. Ilgavičiūtės
Už šios informacijos turinį atsako Pakruojo rajono savivaldybės administracija. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
Nuoroda į 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos svetainę www.latlit.eu.
Nuoroda į Europos Sąjungos oficialią svetainę www.europa.eu.