*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

Bibliotekos, iš kurių nesinori išeiti

2012 m. spalio 21-24 d. Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos direktorė Romualda Kulšytė, savivaldybės administracijos Planavimo ir investicijų poskyrio vedėja Lina Mikolaitytė bei šio skyriaus vyriausiosios specialistės Dijana Samuitytė ir Lilija Savickienė, taip pat Architektūros poskyrio vedėjas Artūras Šukys kartu su kolegomis iš Pasvalio, Biržų, Bauskės (Latvija) ir Rundalės (Latvija) vyko į Helsinkio, Hamenlinos ir Espo (Suomija) bibliotekas susipažinti su gyventojams ir verslininkams bibliotekų teikiamomis paslaugomis, verslumo propagavimo ir skatinimo būdais, gyventojų įtraukimo į verslumo skatinimo programas metodais bei elektroninių paslaugų besidomintiems verslu kūrimo ir naudojimo principais.

Vizitas buvo pagal Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo per sieną 2007-2013 m. programą įgyvendinamo projekto Nr. LLIV-253 „Tarpvalstybinio verslui palankių bibliotekų tinklo kūrimas" („Establishment of business support library cross-border network", project index No. LLIV-253, BUSINESS LIBRARY) dalis. Projekto trukmė: 18 mėn. (2012 m. gegužė - 2013 m. spalis). Bendra projekto vertė - 829 394,46 EUR. Pakruojo rajono savivaldybės projekto biudžeto vertė - 181 691,22 EUR. Projektas dalinai finansuojamas Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos, įgyvendinamos pagal 2007-2013 m. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslą, lėšomis.

Šiuo bendru Bauskės (Latvija), Rundalės (Latvija), Biržų, Pasvalio ir Pakruojo savivaldybių įgyvendinamu projektu Pakruojyje numatoma modernizuoti biblioteką ir dalį savivaldybės patalpų, įsigyti modernios įrangos, kurti ir plėsti elektroninių paslaugų tinklą (leidimų prekiauti įsigijimas, galimybė skelbti informaciją, ūkių įregistravimas ir kt.). Bibliotekoje planuojama įkurti 5 kompiuterizuotas darbo vietas, įsigyti videokonferencijų įrangą. Taip pat ketinama sukurti vietos verslininkų duomenų bazę, organizuoti jaunimo verslumo mokyklą, vietos verslininkų veiklą pristatančią mugę. Panašias veiklas vykdys ir projekto partneriai iš minėtų savivaldybių - modernizuos bibliotekas bei tobulins savivaldybės teikiamas paslaugas.

Lankymasis Suomijos miestų (Helsinkio, Hamenlinos ir Espo) bibliotekose - galimybė savo akimis įsitikinti, kokią reikšmę gali turėti moderni biblioteka ne tik verslui, bet žmogui apskritai. Pasak Planavimo ir investicijų poskyrio vedėjos L. Mikolaitytės, pirmiausia į akis krenta bibliotekų erdvės - jos jaukios, patogios, atviros. Visi baldai mobilūs, tad labai lengva patalpas pritaikyti įvairioms veikloms. Bibliotekose orientuojamasi į kliento poreikius, darbuotojai visada pasirengę padėti. Gausybė periodinių leidinių, nemokamos paslaugos traukia žmones. Planavimo ir investicijų poskyrio vyr. specialistė D. Samuitytė juokauja: „Bibliotekose žmonių tiek pat, kiek ir prekybos centruose". Į nutolusias vietoves išvažiuoja specialūs autobusai - mobiliosios bibliotekos.

Suomijos bibliotekose vietą randa visi: vaikų skyriai žavi žaismingumu, jaunimo zonoje gausu stalo žaidimų, o jos įkurtos taip, kad netrukdytų kitiems skaitytojams - taip jauni žmonės laiką gali leisti ir šiek tiek triukšmingiau. Siekiama išnaudoti visas bibliotekos erdves: smulkus verslininkas čia gali organizuoti susitikimą, norintis susitvarkyti filmuotą medžiagą irgi ras paruoštą darbo vietą, pavargusiam nuo triukšmo įrengtos specialios kėdės, kuriose atsipalaiduojama, o vaikams įrengtuose kambariuose skaitomos pasakos (net 5 skirtingomis kalbomis!).

Stengiamasi pasinaudoti ne tik erdvių teikiamomis galimybėmis, bet ir darbuotojų pomėgiais ar sugebėjimais: pažintinės išvykos dalyviams teko matyti net siuvimo kambarį, įrengtą bibliotekoje. Be to, kai kuriose bibliotekose galima išsinuomoti ėjimo lazdas ar gyvūnų transportavimo dėžę.

Bibliotekų renginiai taip pat įvairūs, apie 80 proc. jų inicijuoja patys lankytojai. Taip sudaroma galimybė pasirodyti pradedantiesiems muzikantams, mėgstantiems piešti, vaidinti, eksponuojamos įvairios inovacijos. Galbūt dėl to, kad labai išplėtota elektroninių paslaugų sistema ir informacinės technologijos, maždaug 60 proc. bibliotekų darbuotojų - vyrai.

Vienoje bibliotekoje projekto dalyvių grupei buvo papasakota apie terapiją, taikomą vaikams, turintiems skaitymo sutrikimų - vaikai uždaroje patalpoje skaito šuniui. Taip tobulinami ne tik skaitymo įgūdžiai, bet ir auginamas skaitytojas. Kai kuriose bibliotekose kartą per mėnesį renkasi žmonės su negalia, kur su jais bendrauja vaikai.

Projekto dalyvių grupė, aplankiusi Suomijos bibliotekas, yra tikra, kad daugelį matytų dalykų puikiai galima įgyvendinti ir mūsų bibliotekose. Galbūt panašūs dalykai jau ir vyksta, tačiau viską reikia sujungti į vieną funkcionuojančią sistemą - to įgyvendinamu projektu ir bus siekiama.

Lina Mikolaitytė
Pakruojo r. savivaldybės administracijos
Strateginės plėtros ir statybos skyriaus Planavimo ir investicijų poskyrio vedėja
tel. (8 421) 69097, el. paštas lina.mikolaityte@pakruojis.lt