Kviečiame į Europos paveldo dienų renginį Pakruojyje
Rugsėjo 11–20 dienomis Lietuvoje 27-ąjį kartą rengiamos Europos paveldo dienos (EPD). Šių metų tema - „Kultūros paveldas ir edukacija.“
Pakruojyje Europos paveldo dienų renginys vyks rugsėjo 18-ąją. Jį rengėjai susiejo su Tautodailės metais ir skiria žymiausiam savo krašto senosios kartos liaudies meistrui, Pirmosios lietuvių dailės parodos dalyviui, dievdirbiui Jonui Danauskui (1855–1937). Šįmet minimos ir dievdirbio 165-osios gimimo metinės.
Renginys prasidės 10 valandą Pakruojo sinagogoje (Kranto g. 2) kraštiečio menotyrininko Stasio Latono paskaita „Jono Danausko gyvenimo ir kūrybos apžvalgos eskizas“.
10.45-15.00 val. organizuojama ekskursija. Jos metu aplankysime vietas Pakruojyje, Klovainių ir Rozalimo apylinkėse, susijusias su Jono Danausko gyvenimu, bylojančias jo kūrybinį kelią. Ekskursija baigsime viešnage Zigmantiškių kaime pas pedagogą, tautodailininką, medžio drožėją, muzikantą Egidijų Impolį. Jaukioje namų terasoje klausysimės tautodailininko pasakojimo apie tai, kaip jis atrado drožinėjimą, apie ilgą draugystę su medžiu ir grojimo jo paties pagamintais skrabalais. Turėsime puikią progą susitikti, pabendrauti ir su kitais rajono tautodailininkais. Apžvelgsime viktorinos „10 klausimų apie Pakruojo rajono tautodailininkus“, skelbtos rajono savivaldybės, viešosios bibliotekos tinklalapiuose bei bibliotekos veido knygoje, rezultatus ir apdovanosime jos nugalėtoją.
Norinčius vykti į ekskursiją, prašome iki rugsėjo 15 d. registruotis telefonu (8 421) 61 049 (Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyrius) arba el. paštu jugeter@gmail.com.
Genė Juodytė,
Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai
Viktorina „Dešimt klausimų apie Pakruojo rajono tautodailininkus“
(skiriama Tautodailės metams)
1. Pakruojo rajone gyvenęs liaudies meistras, paminklo Vytautui Didžiajam (Bardiškiuose) ir Birutei (Lauksodyje) autorius?
2. Iš Rozalimo apylinkių kilę ar čia gyvenę senesnės kartos liaudies meistrai?
3. Ar Pakruojo rajonas turėjo savo Stradivarijų? Jei taip, nurodykite jo pavardę.
4. Žeimelio apylinkėse gyvenęs dievdirbys, 1952 m. dalyvavęs San Paule (Brazilija) vykusioje I lietuvių dailės ir tautodailės parodoje?
5. Išnarpliokite žodžių grandinėlę, kiekviename žodyje pakeisdami po raidę: XIX a. antroje pusėje–XX a. pradžioje gyvenęs ir kūręs liaudies skulptorius, palaidotas Rozalimo miestelio kapinėse – Meškerės virvelė – Mirtis – Dujinė medžiagos būsena.
6. Pakruojo rajono tautodailininkas, 2020 metais apdovanotas Pakruojo rajono savivaldybės padėkos ženklu?
7. Šios skulptūros autorius – žinomo mūsų krašto liaudies skulptoriaus tėvas. Kas jis?
8. XX a. 2-ojoje pusėje Pakruojyje gyvenę brolis ir sesuo, žinomi liaudies meistrai-audėjai?
9. Tai nedidelė ištrauka iš vieno straipsnio, publikuoto „Žiemgalos“ laikraštyje. Apie kokį mūsų rajono liaudies meistrą čia rašoma?:
„ Darydavo skulptūras koplytėlėms, antkapiams. Tapė ir paveikslus (aliejumi ant drobės). Jo išdrožti mediniai altoriai yra Rozalimo, Pasvalio, Pakruojo, Klovainių ir kitose bažnyčiose.“
10. Išnarpliokite žodžių grandinėlę: Senosios kartos Pašvitinio apylinkių liaudies skulptorius – Profesionalios imtynės, per kurias stengiamasi laimėti bet kokiais būdais – Krūmas (bulvių, aviečių, rožių) – Žuvėdrą primanantis paukštis.
Viktorinos klausimus sudarė Genė Juodytė,
Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai
Atsakymus siųskite iki rugsėjo 16 d. el. paštu: jugeter@gmail.com
Nugalėtoją paskelbsime rugsėjo 18 d., o apdovanosime per Europos paveldo dienos renginį Pakruojyje.